COVID-19 WAŻNE INFORMACJE DLA KLIENTÓW

Samochodem za granicę

06.12.2019

04.08.2017

Samolotem, pociągiem, autokarem, a może... samochodem? Co roku stajemy przed pytaniem, w jaki sposób dotrzeć do celu w czasie urlopu. I chociaż największą popularnością cieszą się podróże samolotem, z powodu szybkości oraz wygody, warto przemyśleć też samodzielny wyjazd samochodem. Taka podróż będzie trwać dłużej, ale jeśli odpowiednio się przygotujemy, może dać wiele satysfakcji i swobody.

Wszystkie drogi prowadzą do celu?

Podróż samochodem przez Europę to z pewnością wyzwanie zarówno dla osób stawiających pierwsze kroki w podróżowaniu na własną rękę, jak i dla wprawionych globtroterów. Niezależnie od tego, dokąd się wybieramy, musimy się do podróży jak najlepiej przygotować. Dzięki temu zwiększamy szanse na uniknięcie ewentualnych komplikacji w czasie wyjazdu.

O ile nie zdecydowaliśmy się na podróż „przed siebie”, gdzie czerpiemy przyjemność z samego faktu podróżowania samochodem, określmy przebieg naszej trasy. Jeśli nie możemy tego zrobić w miarę dokładnie, obierzmy przynajmniej przybliżony kierunek. To pozwoli nam rozplanować trasę i noclegi po drodze. Dzięki temu ocenimy także wysokość kosztów, jakie trzeba będzie ponieść. Niestety podróż samochodem po Europie nie będzie wcale tania.

Kalkulator podróżnika

Największe koszty będą wiązały się z paliwem. Warto poszukać w Internecie informacji o aktualnych stawkach i obliczyć, ile pieniędzy powinniśmy przygotować. Może się okazać, że warto zatankować do pełna w Niemczech, tuż przed granicą z Francją, bo kilometr dalej paliwo będzie kosztowało nas dużo więcej. Jeśli nasz samochód dużo pali, przeanalizujmy, czy na pewno stać nas na częste tankowanie.

Kolejny wydatek to opłaty za przejazd autostradami. Chociaż ceny te oscylują wokół kilku euro za jeden wjazd, warto mieć przygotowane na to pieniądze. Za przejazd autostradą będziemy musieli zapłacić nawet wtedy, gdy zamierzamy zjechać z niej już na początkowym odcinku. To opłaty, których nie unikniemy, a które po podsumowaniu też nie są bez znaczenia dla naszego budżetu.


Mapa czy nawigacja?

Oczywiście nawigacja GPS jest rzeczą bardzo przydatną podczas podróżowania, nie należy jednak polegać tylko na niej. Przed podróżą warto się uzbroić w aktualne mapy i plany wszystkich regionów, przez które będziemy przejeżdżać. Jeśli wybierzemy miejscowości, w których będziemy się zatrzymywać po drodze na nocleg, czy na zwiedzanie, możemy spisać numery autostrad i dróg, którymi będziemy podążać. Można skorzystać ze specjalnych serwisów internetowych (np. www.viamichelin.pl), które nie tylko pomogą nam zaplanować trasę, wskazując dokładnie, które zjazdy i autostrady musimy wybrać, ale też wyliczą, ile pokonamy kilometrów i ile nas to będzie kosztowało. Możemy też wydrukować gotowy plan i mieć go przy sobie za kierownicą. Nie zaszkodzi jednak porównać tego z atlasem drogowym Europy.

Jeśli chcemy w miarę dokładnie określić czas naszej podróży, możemy spróbować podzielić ją na etapy, wybierając miejsca, w których się zatrzymamy. Warto wtedy zarezerwować nocleg w wybranym hotelu na trasie. Jeśli wolimy pójść na żywioł i decydować na bieżąco o postojach, zbierzmy jak najwięcej informacji o odległościach na planowanej trasie. Lepiej, żeby nie zaskoczył nas pusty bak, albo brak miejsc w hotelach w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.

Kodeks drogowy

Zadbajmy także o formalną stronę wyjazdu. Każdy kraj ma własne przepisy, z którymi należy się zawczasu zapoznać oraz ich przestrzegać. 

Wielogodzinna podróż samochodem może wiązać się z fizycznymi dolegliwościami. Żeby ich uniknąć, warto robić od czasu do czasu postój na rozprostowanie nóg. Chociaż prowadzenie samochodu to dla niektórych dobry moment na przemyślenia i odpoczynek we własnym towarzystwie, warto jechać w daleką trasę z przynajmniej jeszcze jedną osobą. Partner w podróży pomoże nam w razie problemów w drodze, a także może nas zastąpić za kierownicą.

Podróż samochodem, jak każda inna, wymaga przemyślenia i zaplanowania. Mimo tego, że może być dla nas męcząca, na pewno jest okazją do bliższego poznania zwiedzanego regionu. Możliwość decydowania o tym, gdzie i jak długo pozostaniemy, jest nieporównywalna z podróżą zaplanowaną przez biura podróży i z narzuconymi ramami czasowymi. Nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa, jakich należy przestrzegać za kierownicą i cieszmy się wypoczynkiem.

Życzymy bezpiecznych podróży i udanego wypoczynku!

Aktualności i wydarzenia

Promocje

 • Promocja kończy się: 31.07.2021

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Kuga Plug-In Hybrid z rabatem do 14 000 PLN

  Ford Kuga Plug-In Hybrid z rabatem do 14 000 PLN
 • Promocja kończy się: 31.07.2021

  NOWE SAMOCHODY

  Wyprzedaż rocznika 2020. Rabaty do 30 000 PLN na samochody osobowe!

  Wyprzedaż rocznika 2020. Rabaty do 30 000 PLN na samochody osobowe!
 • Promocja kończy się: 31.07.2021

  SERWIS

  Zdrowy pakiet - akcja klimatyzacja

  Zdrowy pakiet - akcja klimatyzacja
 • Promocja kończy się: 31.08.2021

  SERWIS

  Czas na wakacje z Fordem

  Czas na wakacje z Fordem
 • Promocja kończy się: 31.08.2021

  CZĘŚCI I AKCESORIA

  Uchwyty rowerowe montowane na hak

  Uchwyty rowerowe montowane na hak
 • Promocja kończy się: 31.08.2021

  CZĘŚCI I AKCESORIA

  W pakietach taniej! Oferta na zestawy akcesoriów. Sprawdź, ile możesz zyskać!

  W pakietach taniej! Oferta na zestawy akcesoriów. Sprawdź, ile możesz zyskać!
Pokaż najnowsze promocje Auto Plaza

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od Auto PlazaOpinie