COVID-19 WAŻNE INFORMACJE DLA KLIENTÓW

Przygotuj swój samochód na sezon jesienno-zimowy

06.12.2019

11.09.2017

Słoneczne ciepłe dni coraz częściej są zastępowane szarym pochmurnym, bądź mglistym porankiem. Nadchodzi jesień, a w raz z nią chcielibyśmy przypomnieć kilka ważnych spraw związanych z właściwym przygotowaniem do okresu jesienno zimowego Państwa pojazdów. Bezpieczna jazda w warunkach pogorszonej widzialności, takiej jak mgły czy opady deszczu wymaga zdecydowanie więcej uwagi, lecz mając odpowiednio sprawdzony i przygotowany w Auto Plaza samochód, jazda będzie zdecydowanie bardziej przyjemna.

Poniżej przedstawimy Państwu najważniejsze czynniki mające wpływ na bezpieczną jazdę w okresie jesienno zimowym.

 

Zadbaj o odpowiednią przyczepność

Podstawowym kryterium jest dobór opon do pojazdu. W instrukcji pojazdu zawsze znajdują się wytyczne producenta, co do rozmiaru opon zalecanych do danego modelu. Niewłaściwie dobrane opony to możliwość ocierania o elementy zawieszenia we wnękach kół, zbyt mała nośność - pojazd zbyt ciężki w stosunku do możliwości przenoszenia obciążeń przez oponę. Prawidłowo dobrane rozmiarowo opony zamontowane w pojeździe muszą być kontrolowane co pewien okres czasu tak aby jak najdłużej bezpiecznie spełniały swoją funkcję.

Podstawową czynnością kontrolną to sprawdzanie ciśnienia w oponach. Dane podawane są przez producenta pojazdu w instrukcji obsługi różnią się w zależności od modelu, nadwozia, wielkości silnika, rozmiaru opony. Nieprawidłowe wartości ciśnienia w oponach podczas eksploatacji pojazdu prowadzą do ich szybkiego zużycia  i są przyczyną obniżenia komfortu jazdy czy wręcz poziomu bezpieczeństwa podczas prowadzenia pojazdu. Inne parametry opon, takie jak wysokość bieżnika, mają wpływ na stabilność i drogę hamowania pojazdu, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie wskazówek dotyczących wymiany opon, przy osiągnięciu wartości minimalnej stanu bieżnika.

Zazwyczaj opony posiadają wskaźnik maksymalnego zużycia na bieżniku opony.

Kontroluj stan zużycia opon

Podczas okresowego przeglądu pojazdu w ASO jednym z punktów przeglądowych jest kontrola stanu opon. Kontrola obejmuje równomierność zużywania się opon, optyczną kontrolę bicia opony, oględziny czy opona nie nosi śladów uszkodzeń mechanicznych, ciśnienia w oponie, wysokości bieżnika. Zespół opona - felga wymaga odpowiedniego zmontowania oraz wyważenia, aby nie powodować wibracji podczas jazdy. Prawidłowe wyważenie kół zapewnić może jedynie dobrze wyposażony warsztat dysponujący profesjonalnym sprzętem.

Nierównomierne zużycie opon jest zazwyczaj skutkiem rozregulowania elementów zawieszenia, spowodowanym złym stanem jakości dróg, lub usterki zawieszenia. W Auto Plaza dysponujemy i profesjonalnym sprzętem i specjalistami mechanikami, aby w odpowiedni sposób sprawdzić i w miarę potrzeby skorygować ustawienia zawieszeń bądź wykonać naprawę. Zalecamy kontrolę ustawienia geometrii pojazdu dwa razy w roku - najlepiej po wymianie opon jesienią oraz wiosną.

Skróć do minimum drogę hamowania

Również stan amortyzatorów, łożysk kół, okładzin hamulcowych ma bardzo duży wpływ na komfort jak i na bezpieczeństwo jazdy. Sprawne hamulce decydują o długości drogi hamowania i pozwalają lepiej panować nad hamującym pojazdem, a w przypadku hamulca pomocniczego skutecznie unieruchamiają pojazd na miejscu postoju. Zjawisko tarcia związane z hamowaniem powoduje ścieranie się elementów układu stąd konieczność okresowej wymiany okładzin w postaci klocków lub szczęk hamulcowych. Zalecana minimalna grubość klocka hamulcowego to 2mm, a szczęk hamulcowych 1,5 mm. Zużywają się jednak nie tylko okładziny, lecz również elementy współpracujące jak tarcze hamulcowe i bębny. Jeżeli grubość tarcz hamulcowych będzie mniejsza od dopuszczalnej lub w przypadku bębnów hamulcowych ich średnica będzie zbyt duża elementy te podlegają wymianie. Okresowej kontroli zużycia okładzin ciernych i elementów współpracujących, ew. oczyszczenia lub wymiany. Sprawdzenia skuteczności działania hamulców poprzez pomiary sił hamowania i wartości różnic sił pomiędzy kołami. Oględzin stanu przewodów hamulcowych pod kątem przetarć, śladów wycieków. Wymiany płynu hamulcowego powinny odbywać się zgodnie z planem obsługowym danego pojazdu.

Zadbaj o maksymalną widoczność

Widoczność drogi przez kierowcę w znaczącej mierze zależy od właściwego stanu wycieraczek szyby. Zaleca się wymieniać pióra wycieraczek, co najmniej raz w roku lub w przypadku, gdy kierowca obserwuje rozmazywanie wody na szybie. Jazda ze zużytymi wycieraczkami, szczególnie po zmroku po oślepieniu przez jadący z naprzeciwka pojazd może spowodować nawet kilkusekundową jazdę po omacku. Jazda podczas opadów deszczu powoduje efekt zaparowywania szyb, a szybkie i skuteczne pozbycie się tego zjawiska to właściwie działająca kilmatyzacja. Klimatyzacja, bowiem oprócz dobrze nam znanego z letnich miesięcy ochładzania wnętrza pojazdu powoduje jednocześnie osuszanie powietrza i szybką likwidację zaparowań na szybach pod warunkiem jednak właściwego funkcjonowania układu i odpowiednio drożnego filtra przeciwpyłkowego.

Wiele pojazdów Forda wyposażonych jest w podgrzewaną elektrycznie szybę czołową, co pozwala szybciej pozbyć się zaparowań lub w przypadku mrozu, opadów śniegu bez żmudnego skrobania oczyścić przednią szybę. Również piórka wycieraczek są wtedy mniej narażone na zużycie. Jedną z zasad używania ogrzewanej szyby czołowej jest nie załączanie jej do pracy jednocześnie z ogrzewaną szybą tylną. Ma to zasadniczy wpływ na trwałość akumulatora.

Bądź widoczny dla innych

Prawidłowe oświetlenie pojazdu to zarówno dla kierowcy dobra widoczność drogi i komfort prowadzenia, a dla innych użytkowników drogi informacja o ruchach pojazdu, dlatego z dla bezpieczeństwa jazdy jest elementem kluczowym.

Światła pozycyjne, obrysowe, kierunkowskazy, awaryjne, hamowania, cofania, przeciwmgielne tylne i oświetlenia tablicy rejestracyjnej informują innych użytkowników ruchu o naszej obecności na drodze oraz naszych zamiarach w ruchu drogowym. Dlatego należy szczególnie często sprawdzać ich działanie i usuwać usterki. Światła mijania, drogowe i przeciwmgielne przednie pozwalają z odpowiedniej odległości obserwować drogę przed kierującym i w porę reagować na zmiany. Dlatego należy szczególnie często sprawdzać ich działanie i usuwać usterki. Wymianę przepalonej żarówki zawsze lepiej powierzyć ASO z względu na znajomość techniki wymiany - demontażu danej lampy jak i też odpowiedniego wyregulowania oświetlenia po wymianie.

Każda wizyta w serwisie Państwa pojazdu to dla nas okazja do sprawdzenia tych newralgicznych elementów i zaproponowanie przystępnej cenowo naprawy lub wymiany.

Aktualności i wydarzenia

Promocje

 • Promocja kończy się: 30.06.2022

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Puma Hybrid

  Ford Puma Hybrid
 • Promocja kończy się: 30.06.2022

  NOWE SAMOCHODY

  FORD KUGA HYBRID

  FORD KUGA HYBRID
 • Promocja kończy się: 30.06.2022

  NOWE SAMOCHODY

  SUV-y Forda w ofercie korzystnych rat

  SUV-y Forda w ofercie korzystnych rat
 • Promocja kończy się: 30.06.2022

  SERWIS

  Akcja Klimatyzacja Dezynfekcja PRO

  Akcja Klimatyzacja Dezynfekcja PRO
 • Promocja kończy się: 15.04.2023

  SERWIS

  Rekomendowane ceny przeglądów okresowych dla pojazdów do 4 lat

  Rekomendowane ceny przeglądów okresowych dla pojazdów do 4 lat
 • Promocja kończy się: 15.04.2023

  SERWIS

  Рекомендовані ціни на періодичні техогляди для транспортних засобів до 4 років

  Рекомендовані ціни на періодичні техогляди для транспортних засобів до 4 років
 • Promocja kończy się: 30.06.2022

  NOWE SAMOCHODY

  Mustang Mach-E w salonie Auto Plaza

  Mustang Mach-E w salonie Auto Plaza
 • Promocja kończy się: 31.12.2022

  SERWIS

  Ford Video Check

  Ford Video Check
 • Promocja kończy się: 30.06.2022

  SERWIS

  Serwis Door2Door z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa

  Serwis Door2Door z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa
 • Promocja kończy się: 31.12.2022

  SERWIS

  Dedykowany Serwis Forda Transit

  Dedykowany Serwis Forda Transit
 • Pokaż najnowsze promocje Auto Plaza
Pokaż najnowsze promocje Auto Plaza

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od Auto PlazaOpinie