COVID-19 WAŻNE INFORMACJE DLA KLIENTÓW

Jak przewozić pupila autem.

06.12.2019

13.04.2018

Przewożenie pupila samochodem - jak zadbać o bezpieczeństwo jego i swoje?

Temat odpowiedniego przewożenia naszych domowych pupilów powraca jak bumerang przed wakacjami podczas mniej lub bardziej dalekich podróży. Kiedy decydujemy się na wyjazd z psiakiem lub kotem na wakacje pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu naszych milusińskich – tak, by łagodnie zniosły stres związany z przemieszczaniem się. Oczywiście, odpowiednie przewożenie zwierząt jest także bardzo ważne dla bezpieczeństwa osób podróżujących samochodem. To nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim – zdrowia i życia!

Co na to przepisy i policyjne statystyki?


Choć przepisy o ruchu drogowym nie odnoszą się jednoznacznie do kwestii przewożenia zwierząt domowych, to warto stosować kilka podstawowych zasad zdrowego rozsądku. W innym przypadku policja może upomnieć lub ukarać kierowcę za nieprawidłowy transport pupila z tytułu art. 60 pkt. 1, który mówi, że "zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim". Ten artykuł z powodzeniem może zostać wykorzystany przez funkcjonariusza jako podstawa do wystawienia mandatu na sumę nawet 200 złotych.

Z policyjnych statystyk wynika, że najczęściej popełnianym błędem kierowców jest trzymanie zwierząt na kolanach. „Nauka” jazdy pupila, który siedzi na kolanach kierowcy (szczególnie niestety dotyczy to kobiet), a łapy opiera o kierownicę to całkiem częsty widok na naszych ulicach. W takiej sytuacji nie ma możliwości, by kierowca w 100% skupił się na prowadzeniu samochodu – niezależnie, czy jego uwagę pochłania mały ratlerek czy całkiem spory labrador. Jeśli do tego dochodzi jeszcze przyzwolenie na to, by zwierzak swobodne poruszał się po samochodzie to nasze bezpieczeństwo może być poważnie zagrożone, niezależnie od gatunku i wielkości zwierzęcia. Każde, nawet najmniejsze, zwierzę odwraca uwagę kierowcy od tego, co dzieje się w i wokół pojazdu, powoduje pogorszenie koncentracji, a tym samym – opóźnia reakcje kierowcy. Uderzenie bezwładnego ciała może spowodować bardzo duże uszczerbki na zdrowiu, czy nawet – w momencie kolizji – spowodować śmierć osób podróżujących samochodem. Pamiętajmy, że w chwili zderzenia z prędkością 50 km/h ciało o wadze 3 kg (czyli przeciętnego kota lub małego psa) zwiększa swoją masę dwudziestokrotnie!


Jak zmniejszyć stres zwierzaka?

Przed podróżą zapoznajmy naszego pupila z samochodem, żeby choć trochę złagodzić mu stres związany z podróżą. Niech obejrzy, obwącha swoje nowe środowisko, niech pozna nowe otoczenie. To przyzwyczai go do dźwięków, jakie wydaje auto, do nowych zapachów, czy w końcu do samej przestrzeni samochodu. Nie karmy zwierząt przed podróżą – one także mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną, co dodatkowo może wzmocnić ich niepokój. Przed wyjazdem warto wybrać się z naszym pupilem do weterynarza, który poleci odpowiednie środki farmaceutyczne, przeznaczone dla zwierząt. Pamiętajmy, by naszych pupili nie zostawiać w aucie bez opieki. Dotyczy to zwłaszcza tych okresów w ciągu roku, kiedy panuje wysoka temperatura. Psiak nie może czekać aż wrócimy z plaży – wybierzmy takie miejsce, gdzie może pójść z nami lub zostawmy go w domu pod opieką zaufanej osoby.

Pamiętajmy, by robić przestoje, jeśli podróż jest długa. Tak, jak my odczuwamy zmęczenie, siedząc kilka godzin za kierownicą, tak samo zwierzęta mogą źle znosić podróże. Dlatego właśnie, pamiętajmy o przestojach, by zwierzęta mogły napić się wody, załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, czy po prostu – wyciągnąć łapy.


Jak przewozić zwierzęta?

Zwierzaki mniejsze (np. koty i małe psy) najlepiej jest przewozić w specjalnie do tego przystosowanych transporterach. Pamiętajmy tylko, by miały dużą liczbę otworów wentylacyjnych i były wyścielone miękkimi materiałami, które zabezpieczą zwierzę przed urazami w przypadku gwałtownego hamowania. Do środka transportera możemy włożyć ulubiony kocyk naszego pupila, by czuł się pewniej. Ustawmy transporter na tylnym fotelu bokiem do kierunku jazdy i koniecznie przypnijmy go pasami bezpieczeństwa. Wybierając transporter zwróćmy uwagę, że powinien być dopasowany do wielkości zwierzęcia – by zwierzę miało odpowiednio dużo miejsca, a z drugiej strony, by nie obijało się bezwładnie o ścianki, jeśli będzie za duży. Zdecydowanie nie należy przewozić zwierząt na przednim siedzeniu pasażera! Psa, który waży powyżej 10 kg możemy przewozić na specjalnej macie, przypinając go specjalnymi pasami. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sposób ich mocowania. Najlepiej jest zainwestować trochę większy budżet i kupić droższe pasy dla psa, które przyczepiane są na przykład do zapiętych pasów samochodowych, ale o tym poniżej!

Właściciele czworonogów mogą się też zaopatrzyć w tzw. hamak (inna nazwa: kurtyna). Rozpina się go pomiędzy przednimi i tylnymi zagłówkami. Chroni on tapicerkę przed zabrudzeniami, ma właściwości antypoślizgowe i zapobiega spadaniu zwierzęcia na podłogę przy ostrym hamowaniu, nie jest jednak alternatywą dla pasów.

Duże psy można przewozić w bagażnikach, ale oczywiście takich aut, w których przestrzeń kufra jest połączona z kabiną (kombi, van, SUV), a nie w sedanie. W takim wypadku najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się przewożenie zwierzaka w specjalnej klatce, która – dopasowana do wielkości zwierzęcia i rozmiarów bagażnika - nie będzie przesuwać się w trakcie jazdy.

Ile kosztuje przewożenie zwierzaka?Najtańsze kocie transportery można już znaleźć od ok. 30 złotych. Pasy bezpieczeństwa dla psa, o których pisaliśmy wyżej, to z kolei wydatek od 25 do nawet 250 złotych. Cena uzależniona jest od ich wielkości, wykonania i renomy producenta. Cena klatek ochronnych służących do przewożenia większych zwierząt w bagażniku samochodu waha się od 100 do 200 zł. Oferta dla zwierząt obejmuje także m.in. bagażnikowe maty, które zapobiegają ślizganiu się psa. Tutaj musimy liczyć się z wydatek ok. 100-150 zł. Pomiędzy przednim a tylnym siedzeniem samochodu możemy zawiesić matę ochronną, którą możemy znaleźć w sklepach już w cenie ok. 50 -70 zł. Podejmując wybór o zakupie danego sprzętu dla zwierząt kierujemy się przede wszystkim cenę. Weźmy jednak pod uwagę także renomę producenta, sprawdźmy opinie na jego temat wśród znajomych. Oczywiście, wszystko zależy od naszego pupila – jak spodoba mu się jego nowy „dom podróżny”.


Sposób przewożenia zwierzęcia, choć wydaje się prosty, jest kwestią bardzo istotną nie tylko dla naszego czworonoga, ale przede wszystkim dla nas – podróżnych. Odpowiednie zabezpieczenie naszego pupila sprawi, że wyjazd na urlop będzie samą przyjemnością! Zadbajmy o to!

Aktualności i wydarzenia

Promocje

 • Promocja kończy się: 30.06.2022

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Puma Hybrid

  Ford Puma Hybrid
 • Promocja kończy się: 30.06.2022

  NOWE SAMOCHODY

  FORD KUGA HYBRID

  FORD KUGA HYBRID
 • Promocja kończy się: 30.06.2022

  NOWE SAMOCHODY

  SUV-y Forda w ofercie korzystnych rat

  SUV-y Forda w ofercie korzystnych rat
 • Promocja kończy się: 30.06.2022

  SERWIS

  Akcja Klimatyzacja Dezynfekcja PRO

  Akcja Klimatyzacja Dezynfekcja PRO
 • Promocja kończy się: 15.04.2023

  SERWIS

  Rekomendowane ceny przeglądów okresowych dla pojazdów do 4 lat

  Rekomendowane ceny przeglądów okresowych dla pojazdów do 4 lat
 • Promocja kończy się: 15.04.2023

  SERWIS

  Рекомендовані ціни на періодичні техогляди для транспортних засобів до 4 років

  Рекомендовані ціни на періодичні техогляди для транспортних засобів до 4 років
 • Promocja kończy się: 30.06.2022

  NOWE SAMOCHODY

  Mustang Mach-E w salonie Auto Plaza

  Mustang Mach-E w salonie Auto Plaza
 • Promocja kończy się: 31.12.2022

  SERWIS

  Ford Video Check

  Ford Video Check
 • Promocja kończy się: 30.06.2022

  SERWIS

  Serwis Door2Door z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa

  Serwis Door2Door z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa
 • Promocja kończy się: 31.12.2022

  SERWIS

  Dedykowany Serwis Forda Transit

  Dedykowany Serwis Forda Transit
 • Pokaż najnowsze promocje Auto Plaza
Pokaż najnowsze promocje Auto Plaza

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od Auto PlazaOpinie